Request Info Enroll Now

Sports Hall of Fame

Over the years, Holmes Community College has seen some fantastic athletes come through its doors. Many of those have gone on to compete at four-year schools and some even professionally.

The Alumni Association honors many of these male and female athletes during Homecoming Activities each year. The Holmes Community College Sports Hall of Fame has been organized to recognize former coaches and athletes who made major contributions to intercollegiate athletics while attending Holmes Community College.

If you would like to nominate someone for the Holmes Community College Sports Hall of Fame, please fill out the Sports Hall of Fame Nomination Form.

2022

Joe Lynn Gant (’73) will be the Homes representative being inducted into the Mississippi Community College Sports Hall of Fame on April 26 at a special ceremony in Pearl at the Muse Center.

2021

  • Durwin W. Carpenter, Basketball
  • Jocobby M. Robinson, Baseball
  • Danya A. Turner, Football
  • Johnathan E. Boyd, Basketball
  • Trumaine Sykes, Football
  • Willie C. Harris, Sr., Basketball

2020

  • Ronald Jay Aldy, Women’s Basketball
  • Wilson Browning, Baseball
  • Keith Lennell Gray, Basketball
  • Lewis Quinby Morgan, Coach/AD
  • Michael Jacob Newton, Soccer

2019

  • Sheila Sullivan Hickman, Women’s Basketball Coach
  • Tony Stanford, Football
  • Greg Holloway, Soccer
  • Robert Gates, Football
  • Richard Akins, Football

2018

  • Ashley Howard, Women’s Basketball
  • Bill Bailey, Men’s Basketball
  • Jacob Peeler, Football
  • Terrance Sykes, Football
  • Jason Russell, Baseball

2017

  • Austin Taylor, Baseball
  • Charles McCluskey, Football/Baseball
  • Derek Starling, Sr., Men’s Basketball
  • Elizabeth Mosby Ellis, Women’s Basketball
  • Todd Kimble, Men’s Basketball Coach
  • Phillip Sistrunk, Men’s Soccer

2016

  • Angela Bounds- Stevenson, Women’s Basketball
  • Shaston Coleman, Football
  • Michael Ellis, Football and Baseball
  • Clarence Harmon, Jr., Baseball, Track and Football
  • William Farris Jenkins, Baseball
  • Don Wynne, Basketball

2015

  • Michael Avalon, Baseball
  • Tim Bell, Football
  • Claude Gunter, Tennis
  • Jerrelyn Redmond Jackson, Women’s Basketball
  • Cadman Porter, Football
  • Randy Shields, Tennis
  • Hugh Shurden, Football Coach and Administrator
  • Stephen Waggener, Baseball

2014

  • Chris Avery, Football
  • Laura Coleman Canard, Basketball
  • Richard Chisolm, Football
  • Sherwood Colette, Baseball
  • Terry Day, Football
  • Michael Jones, Baseball
  • W.A. Miles, Basketball Coach
  • Clint Tompkins, Football

2013

  • Roy Oswalt, Baseball
  • Randy Martin, Football and Baseball
  • Chris White, Football
  • Candice Edwards Parish, Basketball and Softball
  • Xan Barksdale, Baseball
  • Duane Starks, Football
  • Walter Jones, Football
  • Bradly S. MacNealy, Football and Baseball

2012

  • Robert Lynn Rose, Basketball
  • Ricky Joe Black, Football
  • Marvin D. Taylor, Basketball
  • Reginald “Reggie” Tiller, Football

2011

  • A.J. Kilpatrick, Football Coach
  • Alvin McKinley, Football
  • Don Phillips, Baseball and Basketball
  • Lance Pogue, Football
  • David Springer, Track and Basketball 

2010

  • Ras Branch, Coach, President
  • Ray Clower, Football
  • Tommy Guthrie, Football
  • Tonya Dawson Sims, Women’s Basketball

2009

  • Milton Griffin, Men’s Basketball
  • Frank Branch, Coach, President
  • Dick Johnson, Men’s Basketball and Baseball
  • Walter Van Allen, Football and Track

2008

  • Bobby “Monkey” Grantham, Football and Track
  • Artie Hendricks, Football
  • Vicki Phillips Dyer Minninger, Women’s Basketball
  • Franks Shaw, Football and Track

2007

  • Bennie Kimble, Men’s Basketball
  • Monty Perry, Football
  • Kenny Taylor, Football
  • Roy “Luke” Terry, Football

2006

  • Hank James, Football and Track
  • Sonny Smith, Men’s Basketball
  • Jerry Stewart, Football
  • Robert Wright, Football and Baseball

2005

  • Charles “Foozy” Dyer, Basketball
  • Bette Smith Edwards, Women’s Basketball
  • Greg Robinson, Football
  • Alan Wallace, Football

2004

  • Ricky Casey, Basketball
  • Kim Wingard Fuller, Women’s Basketball
  • Bobby Pirkle, Football
  • Woody Simpson, Track

2003

  • Randy Baldwin, Football
  • Billy Bell, Football
  • Charlie Grant, Basketball
  • Retha Greer, Women’s Basketball

2002

  • Robert Alexander, Football
  • Larry Therrell, Football and Baseball
  • Elton Wright, Track
  • James “Red” Free, Men’s Basketball
  • John Pratt,  Football

2001

  • Billy Bowman, Football
  • Kathleen Bingham Buckley, Women’s Basketball and Tennis
  • Luther Kuykendall, Football, Baseball and Track
  • Johnny Plummer,  Basketball, Baseball and Football

2000

  • Robert Felton, 1950 State Championship Team Football
  • Joe Lynn Gant, Football and Track
  • Howard Guthrie, Men’s Basketball
  • Charlotte McQuary, Football and Track
  • Joe Silverii, Football

1999

  • Wayne Leonard, Football
  • Ken Herring, Football
  • Dr. Bobby Bell, Track and Football
  • James W. Busby, Basketball
  • Geraldine Manning, Basketball

1998

  • Edna Earl Edwards, Basketball
  • Frank Horn, Football and Baseball
  • David R. Oakes, Jr., Football and Baseball
  • Tommy Worthey, Track and Basketball

1997

  • James E. Adams, Basketball
  • Jesse J. Atkins, Football
  • Dale Brasher, Football and Baseball
  • Homer Robertson, Football
  • Geneva B. Free, Basketball

1996

  • Allen Abels, Football
  • Carlton Abels, Football
  • Cephus Abels, Football
  • John Ables, Football
  • Robert Brown, Football and Baseball
  • Melvin McFarland, Basketball
  • Rebecca K. Oswalt, Basketball
  • Aubrey Rozzell, Football and Baseball

1995

  • Bill Bigby, Basketball
  • Paul Haynes, Football and Basketball
  • James E. Pannell, Football, Baseball and Basketball
  • Russell E. Reid. Football, Baseball, Basketball and Track
  • Mattye Collins Ruth, Basketball
  • Bill Taylor, Football

1994

  • Donald Berry, Basketball
  • Ode Burrell, Football
  • Charlie Howard, Basketball
  • Mike Kinnison, Basketball
  • Wayne Sims, Football

1993

  • Jeff Campbell, Football
  • Millard Davis, Basketball
  • Faye Graham Dillard, Basketball
  • Mel Gibson, Basketball
  • Earl “Dixie” Howell, Football
  • Thomas E. Nix, Football
  • Hugh Pepper, Baseball
  • Pattye Burton Wood, Basketball

Mississippi Community/Junior College Sports Hall of Fame

  • 2019 Sonny Smith
  • 2018 Wayne Leonard
  • 2017 Roy Oswalt
  • 2016 Mike Kinnison
  • 2015 Aubrey Rozzell
  • 2014 Ricky Black
  • 2013 Bennie Kimble
  • 2012 Dr. Donald E. Phillips
  • 2011 Faye Graham Dillard
  • 2010 Greg Robinson
  • 2009 Homer “Cotton” Robertson
  • 2008 Larry Therrell, Melvin Gibson
  • 2007 Ode Burrell, Hugh Pepper, Charlie Howard